یاری رسان شما در خدمات نصب , تعمیر و فروش کولر گازی هستیم

سرویس کولر گازی

بهترین مراکز سرویس کولر گازی در کرج کجاست؟ چرا سرویس کولر گازی اسپلیت و دستگاه های تهویه مطبوع اهمیت دارد؟ امروزه کمتر خانه ای را می توان پیدا کرد که در آن از کولر گازی استفاده نشده باشد. همان طور که می دانید، کولر گازی وسیله ای است که در راستای معتدل سازی دمای یک محیط سر پوشیده از آن استفاده می شود. علاوه بر تنظیم دما، کولر گازی قادر به کاهش رطوبت محیط نیز می باشد.  عمر متوسط کولر های گازی نسبت به طول عمر انسان ها متاسفانه کم است.

اما این به آن معنا نیست که در طول زندگی حتما باید چند کولر گازی مختلف داشته باشید. چرا که با رعایت نکاتی مربوط به سرویس کردن منظم و دوره ای کولر خود می توانید باعث افزایش چند برابری طول عمر کولر گازی خود شوید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد سرویس کولر گازی در کرج در اختیار شما قرار داده ایم تا به نحو احسن از آن در راستای بالا بردن طول عمر و بازدهی کولر گازی خود استفاده کنید.

سرویس کولر گازی شامل چه چیز هایی می شود

بگذارید اول به تعریف سرویس کولر گازی بپردازیم که بدانیم اصلا سرویس کردن به چه معناست؟ سرویس کولر گازی عبارت است از مجموعه ی خدماتی که به جهت افزایش عمر و باز دهی کولر گازی ( کاهش انرژی مصرفی) از سمت یک شرکت سرویس کولر گازی انجام می گیرد. این خدمات شامل شست و شوی دستگاه و اجزای بیرونی و داخلی دستگاه، کلیه ی خدمات پس از فروش، تست کردن تمامی اجزاء، تعمیر یا حتی تعویض قطعات مورد نیاز نیز شامل سرویس کردن دستگاه می شود. در واقع تنها تفاوت سرویس کردن با تعمیر کردن این است که هنگام تعمیر مشکلی بروز داده است اما هنگام سرویس کردن لزوما کولر گازی مشکلی نداشته است و برای جلو گیری از بروز مشکل سرویس انجام می شود. البته که هزینه ی سرویس نیز بسیار کم تر از تعویض می باشد.

شست و شوی کولر گازی

مهم ترین سرویسی که برای کولر گازی باید انجام شود شست و شو و زدودن هر نوع آلودگی چه از بیرون یا داخل اجزاء کولر گازی است. اما چرا شست و شوی کولر گازی که امری پیش پا افتاده تلقی می شود انقدر مهم جلوه می کند؟ همانطور که گفته شد وظیفه ی کولر های گازی مطبوع ساختن هوای محیط است که با جایگزین کردن هوای گرم حاکم در محیط با هوای خنک شده در داخل کولر گازی صورت می گیرد. هنگامی که هوای گرم داخل کولر گازی می شود تا به وسیله ی آن از محیط مورد نظر خارج شود، به همراه خود گرد و غبار موجود در محیط را حمل می کند و به مرور زمان این گرد و غبار به روی سطح فن و تهویه می نشیند و  جذب فیلتر می شود.

اولین پیامد آلوده شدن فیلتر، تهدید سلامتی تنفسی شما خواهد بود به خصوص اگر بیماری زمینه ای از جمله آلرژی یا تنگی نفس داشته باشید زیرا تمام آلودگی و ویروسی که کولر گازی همراه با هوای گرم جذب کرده است با هوای خنک به بیرون پرتاب می کند. در اولویت بعدی، کثیفی اجزاء داخلی کولر گازی منجر به افزایش مصرف برق شود، زیرا دستگاه فشار زیادی را متحمل شده است. و این فشار باعث صدمه زدن به موتور کمپرسور که حکم قلب تپنده ی کولر گازی را دارد می شود. همچنین با تمیز کردن کولر گازی کمک می کنیم تا کولر گازی از تمام ظرفیت خود برای خنک سازی هوا استفاده کند. پس نتیجه می گیریم یک شست و شوی ساده هم بر روی سلامتی خودمان، هم افزایش طول عمر و بازدهی دستگاه، و کاهش هزینه برق مصرفی تاثیر گذار است.

پنل داخلی

برای نظافت کولر گازی (و هر نوع سرویس دیگری) اولین کار قطع برق دستگاه است. پیشنهاد ما این است که برای هر یک از خدمات گفته شده به سرویس کار متخصص کولر گازی مراجعه کنید. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان کمک گرفتن از سرویس کار وجود نداشت، با استفاده از راهتمای گفته شده در ادامه مرحله به مرحله پیش روید.

پس از این که برق دستگاه و تمام اتصالات به برق را قطع کردید باید در پنل را باز کرده و با دقت و ظرافت فیلتر را در کمال آرامش خارج کنید. فیلتر را با آب و مواد شوینده در دسترس پاک کرده و بعد سنسور دستگاه را به همان شکل آرام بیرون آورده و تمیز کنید. تمیزی سنسور از این نظر مهم است که دمای محیط را مشخص می کند. در صورت آلوده بودن اشتباه تخمین می زند و دمای دلخواه را تامین نمی کند. سپس نوبت به تمیز کردن کویل ها به وسیله ی  اسپری گاز پاک کن می رسد.

وظیفه ی اصلی کویل خنک سازی و تهویه ی هواست. پس از این که به کویل ها اسپری زدید یک ساعت منتظر بمانید تا چربی ها در کف اسپری به خوبی حل شده و از بین بروند و سپس با یک مسواک یا برس نرم، گرد و غبار یا پرز های باقی مانده روی کویل را بروبید. در نهایت باید به تمیز کردن درین دستگاه بپردازید. سینی درین و مخزن آن را طبق معمول شسته و برای پاکسازی و رفع گرفتگی شلنگ آن چند لیتر آب در شلنگ ریخته، اگر گرفتگی در شلنگ باز نشود آب راه خروجی نیافته و از زیر پنل سرازیر می شود که ممکن است منجر به خیس شدن دیوار، کف و فرش خانه شما بشود.

مشکلات ناشی از عدم نظافت فیلتر

اگر فیلتر کولر گازی را تمیز نکنید مشکلات زیر ممکن است پدید آید:

 • روشن و خاموش شدن مداوم کولر گازی
 • یخ زدن شبکه اپراتور یخ می زند بدلیل عدم عبور هوای تمیز از طریق آن
 • خنک نکردن هوا مطابق با دمای تنظیمی
 • کثیفی هوا و وارد کردن باکتری، ویروس و گرد و غبار به هوای اتاق

پنل خارجی (کندانسور)

اهمیت پنل خارجی کولر گازی کمی از پنل داخلی آن ندارد. به دلیل این که پنل خارجی به صورت مستقیم با هوای بیرون ارتباط دارد، در معرض گرد و غبار و تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد. بی توجهی نسبت به شست و شوی این قسمت منجر به پرداخت هزینه های زیاد برای تعمیرات خواهد شد زیرا آلودگی پنل خارجی باعث جلوگیری از عملکرد صحیح کولر گازی شما می شود. شست و شوی پنل خارجی نیاز به تجهیزات مخصوص از قبیل واتر جت که موتور پمپ قدرت مند آب فشار قوی است نیاز دارد که در دسترس سرویس کاران می باشند.

قبل از آنکه کار شست و شو شروع شود باید از قطع بودن برق دستگاه اطمینان حاصل کنید. در صورتی که خودتان می خواهید پنل خارجی را تمیز کنید باید از دستگاه کارواش خانگی استفاده کرده و به شست و شوی تمامی قسمت های پنل بپردازید. پیشنهاد می شود برای سهولت کار در بالایی کندانسور را باز کرده تا دسترسی بیشتری داشته باشید. موتور فن عایق در برابر آب است پس نگرانی ای از بابت خرابی ناشی از خیس شدن آن نداشته باشید. تنها دقت داشته باشید که به قسمت اتصالات برقی دستگاه آب نفوذ نکند.

تست مقدار شارژ گاز کولر گازی

معمولا یکی از دلایل این که کولر گازی باد خنک نمی دهد همین کمبود گاز خنک کننده که یک نوع گار فریونی مشابه آن چه در یخچال نیز استفاده می شود، می باشد. همین خنک نکردن هوا می تواند به عنوان علامتی برای کمبود گاز کولر گازی تلقی شود. در صورت بروز این مشکل ابتدا باید دلیل کمبود گاز پیدا شده و رفع گردد سپس به فکر شارژ مجدد آن بود. از آنجا که گاز کولر گازی بسیار گاز خطرناکی می باشد پس خواهشمندیم در صورت بروز مشکل حتما به یک سرویس کار یا تعمیر کار حرفه ای گزارش دهید و بدون آگاهی اقدام به هیچ کاری نکنید زیرا خدای نکرده ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی برای خود و خانواده تان شود.

اگر دلیل نشتی و خروج گاز پیدا شد و اقدامات لازم برای رفع آن صورت گرفت، زمان مرحله ی آخر یعنی شارژ گاز کولر فرا می رسد. در این مرحله نیز باید نکات ایمنی مربوط به جلوگیری از نشتی و آب بندی کاملا رعایت شود. دوباره به شما گوشزد می کنیم که اگر دانش و تخصص کافی برای شارژ کردن گاز را ندارید حتما از یک سرویس کار متخصص بهره جویید.

مراحل جمع آوری گاز کولر گازی

هنگامی که محل نشتی تعیین و مشکل آن رفع شد، قبل از اینکه گاز را شارژ کنیم نیاز به تخلیه گاز داریم. مراحل تخلیه گاز به شرح زیر است:

 1. شلنگ تخلیه هوا (وکیوم) که واقع در کیج آب است را به شیر شارژ وصل کرده
 2. کولر گازی را روشن کرده در قسمت سرمایش گذاشته تا یک ربع کار کند تا گاز کاملا در مسیر چرخشی خود قرار گیرد.
 3. در پوش اصلی شیر سرویس ها  با آچار باز شود
 4. نهایتا به وسیله یک آچار آلن پیچ لوله ی کوچک تر که مربوط به رفت است را بسته و درجه گیج را زیر نظر بگیرید. عقربه ی آن کم کم به سمت صفر میل می کند، باید اجازه داده شود تا تمام گاز به سمت کمپرسور وکیوم شود و زمانی که روی صفر ایستاد شیر برگشت که لوله ی بزرگ تر است باید بسته شود و کولر گازی فورا خاموش شود. بین تخلیه ی گاز و خاموشی کمپرسور نباید هیچ وقفه ای ایجاد شود. تا جایی که پیشنهاد می شود شخصی آماده جلوی پنل داخلی باشد تا در صورت خبر دادن سریعا کولر گازی را خاموش کند.

انواع روش شارژ گاز کولر گازی

شارژ گاز به صورت وزنی:

اصولی ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی روش شارژ گاز وزنی می باشد زیرا مقدار دقیق گاز را اطلاع می دهد که هم مورد اطمینان و هم ایمن است. در اینجا گاز مورد نیاز برای شارژ ابتدا توسط ترازو های مخصوصی اندازه گیری شده و سپس عملیات شارژ رخ می دهد. برای مصال اگر کولر گازی به نیم کیلو گاز مبرد نیاز داشته باشد. و فاصله ی لوله کشی بین پنل داخلی و پنل خارجی تقریبا 5 متر باشد، نیم کیلو گرم گاز به کمک ترازو وزن شده و داخل دستگاه فرستاده می شود. در صورت افزایش فاصله ی لوله کشی طبق قرار دادی به ازاب هر یک متر به دلیل افت راندمان کاری 20 گرم گاز اضافی به داخل می فرستند.

شارژ گاز به صورت آمپری:

این روش با استفاده از آمپر دستگاه میزان گاز لازم را مشخص می کند و پس از روش وزنی، مناسب ترین و مطمئن ترین روش است. نحوه کار این روش به این شکل است که به وسیله مقدار آمپری که آمپر متر هنگام اتصال به دستگاه کولر گازی نشان می دهد، مشخص می شود. همانطور که می دانید هر وسیله ی برقی ای یک میزان برق مصرفی  و همپنین یک مقدار آمپراژ صنعتی دارد. متخصصین سرویس کار کولر گازی برای هر مقدار آمپر مصرفی کولر گازی یک مقدار مشخص گاز را می توانند تخمین بزنند. البته این منوط بر عملکرد اصولی و صحیح کولر گازی است. طبق عددی که آمپر متر کولمپ وصل شده به سیم متصل به کمپرسور عددی نشان دهدکه از عدد روی پلاک دستگاه بیشتر باشد، گاز اضافی در سیستم وجود دارد و اگر کمتر باشد دستگاه نیاز دارد تا شارژ گاز شود.

شارژ گاز از طریق گیچ مانوفیلد:

این روش وابسته به دمای هوای اطراف پنل داخلی و خارجی بستگی دارد. به طوری که دو دما را اندازه گرفته، سپس توسط جدولی که تولید کنندگان کولر گازی تهیه کرده اند به مقدار گاز موجود در دستگاه می رسند. سپس تا رسیدن به آن مقدار گاز مورد نظر دستگاه شارژ می شود. این روش در واقع آخرین روشی است که به آن رجوع می شود زیرا به دلیل وابستگی آن به دمای محیط و بیرون و عوامل دیگر درصد خطای آن بالاست و زیاد مورد اعتماد نیست.

دلایل شارژ گاز کولر گازی

 • شارژ کولر گازی تازه نصب شده
 • شارژ کولر گازی ای که کاملا فاقد گاز است
 • اضافه کردن گاز کولر گازی (تکمیل گاز)

بررسی عملکرد کولر گازی

 در مرحله ی بعدی از شست و شو، نوبت به بررسی عملکرد درست دستگاه کولر گازی می رسد که باید تک تک قسمت های مهم دستگاه کولر گازی تست شده تا در صورت وجود مشکل قبل از رسیدن آسیب جدی به سیستم رفع شود. سرویس کار معمولا تخصص کافی برای رفع مشکلات را دارد اما اگر خودتان وظیفه ی سرویس را به عهده گرفتید و با هر نشانه ای از درست کار نکردن کولر گازی مشاهده کردید باید به تعمیر کار زنگ بزنید.

اولین جایی که باید تست شود پنل کنترل یا ترموستات باشد. دستگاه را روشن کرده و از درستی کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. سپس با دقت به صدای کولر گازی گوش فرا دهید و دنبال صداهای نا هنجار باشید. اگر هرگونه صدای ضربه زدن به موتور شنیدید، به این معنی است که دستگاه نیاز به روغن کازی یا تعویض دارد. در صورت مواجهه با این صدا ها فورا به سرویس کار مراجعه کنید.

دمای اتاق ها باید با دمای نشان دهنده از سمت ترموستات برابر باشد. برای پی بردن به صحت این موضوع با یک دماسنج دستی، به طوری که دماسنج را چند دقیقه در هر اتاق بگذارید تا دما را اندازه بگیرد، دمای اتاق های مختلف را اندازه بگیرید. سپس دمای اندازه گیری شده را با دمایی که ترموستات نشان می دهد مقایسه کنید. اگر تفاوت داشت با کمک یک تعمیر کار مشکل مشخص و رفع می شود. در آخر نیز به دنبال هر رد چکه کردن یا ریزش آب از هوای برگشتی یا پنل خارجی بگردید.

 درز های پنجره ها و کولر گازی

بررسی درزگیر ها و عایق های کولر گازی در فصل تابستان که نیاز به استفاده از کولر گازی بسیار روشن است، الزامیست. وجود رطوبت می تواند به عایق کولر گازی آسیب برساند. پیشنهاد می شود اگر در زمستان از کولر گازی استفاده نمی کنید روی آن را بپوشانید یا اتصالات آن را جدا کرده و در انباری خود بگذارید. پوشاندن یونیت خارجی به جهت محافظت آن در برابر شرایط آب و هوایی زمستانی (رطوبت، برف و باران) است.

 بهترین زمان برای سرویس کولر گازی

همانطور که گفته شد سرویس کولر گازی امری است که باید به طور مرتبا و دوره ای صورت بگیرد تا تاثیر گذار واقع شود. نظر عوام بر این است که سرویس کولر گازی سالی یکبار و موقع استفاده مجدد آن در فصل تابستان کافی است. اما متاسفانه باید خاطر نشان کنیم که این سرویس های سالانه منجر به افزایش طول عمر کولر گازی نمی شود. بلکه برای افزایش طول عمر کولر گازی نیاز به سرویس به صورت شش ماه یکبار است. و نوصیه می شود برای سرویس از متخصصین سرویس کولر گازی در کرج کمک بگیرید. زیرا اشتباهات ناشیانه در سرویس کردن کولر گازی امری شایع اما زیان آور است.

مدت زمان انجام سرویس کولر گازی

میانگین زمانی که باید صرف سرویس کردن کولر گازی شود. در صورتی که کولر گازی مشکل خاصی نداشته باشد و گاز آن نیاز به شارژ کردن نداشته باشد در حدود نیم ساعت برای آن کافیست. ئ در صورت نیاز به شارژ کردن گاز آن تا حدود یک ساعت وقت می گیرد. البته باید گفته شود که زمانی که صرف انجام سرویس کردن کولر گازی می شود رابطه ی تگاتنگی با تخصص سرویس کار دارد به طوری که هرچه تخصص فرد سرویس کار و تجربه اش بیشتر باشد زمان کمتری صرف سرویس کردن می شود.

نکات سرویس کولر گازی

اولین نکته در مورد کولر گازی این است که توجه داشته باشید برق ورودی آن هیچ گاه نوسان نداشته باشد. کولر گازی نباید شبانه روز به طور مداوم روشن باشد، زیرا در گذر زمان باعث بروز مشکلاتی در عملکرد آن خواهد شد. نکته ی مهم دیگر این است که برای رسیدن به بیش ترین بازدهی کولر گازی لازم است هر 30 روز یکبار فیلتر ها و توری های آن با دقت و ظرافت تمییز و پاک شوند. توصیه می شود برای کنترل کردن میزان گاز کولر گازی هر سال به یک سرویس کار کولر گازی مراجعه کنید.

مقدار گاز موجود در کولر گازی بسیار مهم است زیرا اگر کمبود گاز خنک کننده در دستگاه کولر گازی داشته باشید، به کمپرسور آسیب می رساند و تعمیر و تعویض کمپرسور بسیار هزینه بر خواهد بود. پس همانطور که به سرویس خودرو تان اهمیت می دهید باید سرویس کولر گازی خود را نیز جدی بگیرید. با تقبل هزینه ای اندک برای سرویس کولر گازی خود از هزینه های گزاف تعمیر و تعویض در آینده جلوگیری می کنید.

مواردی که سرویس کار حرفه ای به آن می پردازد

برای تشخیص این که آیا سرویس کار فرستاده شده از مهارت و تخصص کافی برخوردار است می توانید موارد زیر را در کار وی زیر نظر بگیرید:

 • بررسی میزان خنک سازی کولر گازی
 • تست نشتی گاز مبرد به وسیله ی نشتی سنج
 • گاز های مبرد تخلیه شده از دستگاه را بصورت اصولی تخلیه و جمع آوری کند تا در فضا پخش نشود.
 • تست نشتی سیسان مرکزی و تلاش برای رفع آن
 • اندازه گیری مقدار جریان هوا در کویل اوپراتور
 • کنترل ترتیب کنترل الکتریکی به منظور عدم کارکرد همزمان سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • چک کردن ترمینال های برق و محکم و تمیز کردن آن ها و پوشاندن آن با عایق در صورت نیاز
 • روغن کاری موتور فن ها
 • نظافت پنل و کندانسور

میانگین هزینه قسمت های مختلف سرویس کولر گازی

 • هزینه سرویس کامل دستگاه کولرگازی 150 هزار تومان
 • هزینه شارژ گاز کامل درجه یک (9000-12000) 250 هزار تومان
 • هزینه شارژ تکمیلی درجه یک (9000-12000) 150 هزار تومان
 • هزینه شارژ کامل درجه دو (18000-24000) 300 هزار تومان
 • هزینه شارژ تکمیلی در جه دو (18000-24000) 200 هزار تومان
 • خزینه شارژ گاز کامل درجه سه (30000-36000) 400 هزار تومان
 • هزینه شارژ گاز تکمیلی درجه سه (30000-36000) 250 هزار تومان
 • تعویض خازن 90 هزار تومان
 • تعویض قطعات پنل 140 هزار تومان
 • تعویض کمپرسور 300 هزار تومان
 • نشت یابی و جوشکاری 70 هزار تومان
 • تعویض کنتاکتور 90 هزار تومان
 • تخلیه آب درین 70 هزار تومان
 • تعوبض روغن کمپرسور 200 هزارتومان
 • نصب پایه دیواری یونیت خارجی 70 هزار تومان
 • نصب پایه زمینی 50 هزار تومان
 • داکت کشی (بر حسب متر) 4 هزار تومان
 • نصب پنل کولر گازی (کندانسور و اوپراتور) 140 هزار تومان
 • رفع نشتی گاز و وکیوم کامل 180 هزار تومان
 • شستشوی کامل مدار 170 هزار تومان
 • تعویض فیلتر درایر 70 هزار تومان
 • رفع لرزش یونیت داخلی و خارجی 100 هزار تومان
 • تعویض شیر برقی 250 هزار تومان
 • تعویض روغن کمپرسور 200 هزار تومان
 • شارژ روغن کمپرسور 230 هزار تومان

تمام هزینه ها با توجه به تعرفه مشخص شده در اتحادیه مربوطه معین شده اند و تمام مراکز خدماتی کولر گازی موظف به تبعیت از آن هستند. توجه داشته باشید که قیمت های گفته شده در بالا تنها هزینه ی دستمزد می باشد و هزینه ی قطعات تعویضی جداگانه محاسبه می شود (به استثنا شارژ گاز). اما خبر خوب برای شما این است که تست های مربوط به سرویس کولر گازی از جمله تست سلامت موتور، تست آمپراژ دستگاه، تست ولتاژ برق تغذیه و تست فشار گاز دستگاه توسط سرویس کاران کولر گازی در کرج بصورت کاملا رایگان گرفته می شود.

سرویس کولر گازی در کرج

در این مطلب سعی کردیم تا به صورت کامل در خصوص سرویس کولر گازی صحبت کنیم. حتم دارم که اگر تا به انتهای این مقاله را مطالعه کرده باشید، به خوبی جواب تمامی سوال های خود را دریافت کرده اید. اما بهترین مرکز سرویس کولر گازی در کرج کجاست؟ اگر در کرج ، مهرشهر ، محمدشهر ، ماهدشت ، عظیمیه ، جهانشهر و سایر مناطق کرج سکونت دارید و به دنبال بهترین مرکز سرویس کولر گازی هستید، ما به شما گروه کرج سرویس را معرفی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفت های تماس:

02632222422

09123615263

بازدیدها: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound
بررسی سبد خرید